Konrad Szymański, wiceszef MSZ. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Konrad Szymański, wiceszef MSZ. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Opinia Komisji Weneckiej niekorzystna dla Polski

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 174

Komisja Wenecka zakończyła obrady. Jej opinia jest niekorzystna dla polskiego rządu. Jak poinformował wiceminister Konrad Szymański, komisja powtórzyła "racje jednej ze stron sporu politycznego".

Werdykt Komisji Weneckiej

Komisja Wenecka uznała w oświadczeniu, że rząd PiS nie ma racji w sporze z sędziami TK o nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "Opinia Komisji potwierdza, że Trybunał miał prawo zbadać nowelizację przed jej stosowaniem. Opinia Komisji Weneckiej potwierdza też, że sparaliżowanie prac Trybunału podważa zasady demokracji i zasady państwa prawa".

Odmowa publikacji wyroku Trybunału jest natomiast "bezprecedensowa" i pogłębia kryzys ustrojowy w Polsce. Komisja stwierdziła, że nowa ustawa paraliżuje prace Trybunału Konstytucyjnego m.in. w zapisie o koniecznej większości 2/3 głosów, z jaką zapadać mają orzeczenia. Prawnicy podkreślili, że zarówno rząd PiS, jak i PO-PSL dopuszczały się niekonstytucyjnych działań.

Orzeczenie TK z 9 marca

"Komisja Wenecka wzywa polski parlament do znalezienia rozwiązania, na podstawie rządów prawa i przy poszanowaniu decyzji i wyroków Trybunału Konstytucyjnego" - napisano w opinii. Szef Komisji Weneckiej przyznał, że wina za kryzys wokół Trybunału leży po stronie obu rządów. Wezwał również gabinet Beaty Szydło do publikacji orzeczenia z 9 marca.

- Opinia jest niepomyślna dla Polski. My mamy problem ustrojowy. Komisja ze swoim autorytetem mogła zrobić w tej sprawie więcej, odegrać rolę mediatora w kryzysie konstytucyjnym w Polsce. Ta szansa została zmarnowana - powiedział po zakończonych obradach Konrad Szymański. Wiceszef MSZ dodał, że w kilku punktach Komisja Wenecka złagodziła swoje stanowisko i lepiej poznała racje rządu. 

Szymański o Komisji Weneckiej

- Ku naszemu zaskoczeniu Komisja Wenecka powtórzyła na zasadzie pełnego odwzorowania racje jednej ze stron sporu politycznego. Czytamy racje, które znamy od trzech miesięcy. To jest rzecz, która mnie martwi najbardziej - stwierdził Szymański.

- Opinia jest złożona z ponad 140 punktów. W kilku miejscach doceniamy złagodzenie języka i zwrócenie uwagi na szerszy polityczny kontekst sporu. Słowa o zagrożeniu demokracji zostały złagodzone, pojawiło się bardziej warunkowe określenie dotyczące tej kwestii - podkreślił.

TVN24/x-news

W kwietniu do Polski przyjedzie Sekretarz Generalny Rady Europy, by omówić z przedstawicielami rządu wdrożenie w życie zaleceń Komisji Weneckiej.

O opinię międzynarodowych prawników wystąpił pod koniec grudnia ub. r. szef MSZ, Witold Waszczykowski. - Zwrócenie się do Komisji Weneckiej było dobrą decyzją - uważa szef MSZ. - Wszelkie znaki na niebie świadczyły, że gdybyśmy tego nie zrobili, to Komisja byłaby praktycznie nasłana na Polskę i przyjechałaby jeszcze wcześniej. Być może, efekt jej pracy byłby jeszcze bardziej skrajnie jednostronny, niż to się okazało w końcu lutego - przekonywał przed ogłoszeniem przez Komisję Wenecką ostatecznego stanowiska w sprawie uchwalonej przez PiS nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

TVN24/x-news

 

źródło: tvn24.pl, 300polityka.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka