Beata Szydło i kierownictwo klubu parlamentarnego PiS. Fot. PAP/Marcin Obara
Beata Szydło i kierownictwo klubu parlamentarnego PiS. Fot. PAP/Marcin Obara

Sto dni rządu PiS. Opozycja: Polska tonie w chaosie. Surowa ocena Kukiza

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 75

Nierealizowanie programu wyborczego zarzuca opozycja rządowi PiS. Posłowie ruchu Kukiz’15 wystawili ocenę rządowi: "dwója na szynach".

Platforma atakuje PiS

Szef PO Grzegorz Schetyna: Zwykle jest tak, że jeżeli ktoś nie jest w stanie realizować zapowiedzi i rzeczy, które obiecuje realizować, swoich obietnic wyborczych, atakuje poprzedników, przerzuca odpowiedzialność. Jego zdaniem, faktyczne rządy w państwie sprawuje Jarosław Kaczyński i to się nie zmieni aż do kolejnych wyborów parlamentarnych. - Dzisiaj PiS zajmuje się ośmioma latami rządów PO i PSL-u, dzisiaj chce rozliczać to, co zastał. Trochę późno, bo Polacy zobaczyli i widzą to każdego dnia, że ta dobra zmiana polega tylko na tym, że Polska tonie w chaosie – dodał lider Platformy.

Politycy PO zapowiedzieli złożenie wniosku o wotum nieufności wobec Mariusza Błaszczaka. Szef MSWiA jest krytykowany za nominację Zbigniewa Maja na Komendanta Głównego Policji. Po dwóch miesiącach inspektor złożył rezygnację, bowiem jego nazwisko pojawia się w tajnym postępowaniu łódzkiej prokuratury.  

Sławomir Neumann (PO) przypomniał, że PiS złożył kilka obietnic w kampanii wyborczej: 500 złotych na każde dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, darmowe leki dla starszych od 75. roku życia, minimalną stawkę 12 złotych za godzinę brutto oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku. - Po stu dniach można śmiało powiedzieć, że nie dali rady. Dali natomiast radę i to udało im się bardzo dobrze wprowadzić chaos i poczucie zagrożenia wśród Polaków, dali radę uderzyć w podwaliny państwa demokratycznego – stwierdził. Zdaniem polityków PO, rząd dzieli polskie dzieci – pomoc otrzymają rodziny z pierwszym dzieckiem, których dochód nie przekracza 800 złotych na osobę. – Wykluczyli 3 mln dzieci – mówił. PO przygotowała projekt,  gwarantujący 500 złotych na każde dziecko do 18. roku życia. Koszt takiego programu w 2016 roku wyniósłby ponad 40 mld złotych. 

Inni politycy PO – Borys Budka, Agnieszka Pomaska i Krzysztof Brejza – zarzucali zawłaszczanie instytucji państwowych przez PiS, demontaż państwa i podejmowanie decyzji w Sejmie „pod osłoną nocy”. - Pan prezydent Andrzej Duda w pierwszych dniach funkcjonowania tego parlamentu ułaskawił osobę, która była symbolem tego, co działo się w latach 2005-2007, czyli - jak słyszeliśmy - niewinnego ministra Mariusza Kamińskiego – powiedział Budka. 

Kukiz '15 ocenia rząd Beaty Szydło

Do krytyków 100 dni rządu przyłączyli się posłowie Kukiz’15. Uznali, że tylko jedna obietnica została zrealizowana przez Beatę Szydło: - Wprawdzie nie jest to 500 złotych na każde dziecko, ale by nie być rygorystycznym, możemy ocenić, że rzeczywiście ta obietnica została zrealizowana – mówił rzecznik klubu, Jakub Kulesza. Wskazał, że PiS nie zrewidował stanowiska Ewy Kopacz ws. imigrantów, nie zniósł podatku od kopalin i nie obniżył podatku VAT. Posłom z ugrupowania Pawła Kukiza nie podoba się również proponowany podatek od sklepów wielkopowierzchniowych: - Ten projekt nie był jeszcze głosowany w Sejmie, ale wiemy, że nie obejmie on wszystkich sieci zagranicznych, a obejmie za to polskie sieci franczyzowe – stwierdził Kulesza. Przeciwko projektowi Ministerstwa Finansów protestuje ok. 30 tys. handlowców zrzeszonych w Polskiej Izbie Handlu.

- Rząd w zasadzie zajmuje się tylko i wyłącznie rozdawaniem pieniędzy, co nas skrajnie niepokoi – dodał rzecznik klubu Kukiz’15. Ugrupowanie znanego muzyka nie zagłosuje za wnioskiem o odwołanie Mariusza Błaszczaka z rządu: - To jest dopiero 100 dni rządu, wierzymy, że Polacy głosując w większości na PiS dali im szanse na zrealizowanie obietnic przez 4 lata. Wiemy, że nie ma szans na odwołanie żadnego ministra bez woli PiS – podkreślił Kulesza.

Nowoczesna prezentuje „czarną księgę 99 dni rządów PiS”

Z kolei Nowoczesna przedstawiła „czarną księgę 99 dni rządów PiS”. Zdaniem Ryszarda Petru, rząd dzieli Polaków, wprowadza niepokoje społeczne, a polska polityka zagraniczna jest „prowadzona na kolanach”. - Będą nam wmawiać, że my chcemy zabrać 500 zł na dziecko, a to nieprawda, bo sami tych pieniędzy nie mają. Prezes PiS Jarosław Kaczyński doskonale o tym wie, że w latach późniejszych niż rok 2016 finansowania na to nie ma – przekonywał lider Nowoczesnej. - Będą nam wmawiać, że dla dobra Polaków, będą wszystkich inwigilować, że dla dobra Polaków będą wszystkich podsłuchiwać. To właśnie w ciągu ostatnich 99 dni zrobiono – krytykował ustawę, rozszerzającą kompetencje służb specjalnych i organów ścigania. - W Grecji też obiecywali wysokie emerytury, a potem nie byli w stanie tego zrealizować – mówił Petru. 

Polityk znalazł się ostatnio pod ostrzałem prawicowych internautów – zamieścił w poniedziałek na Twitterze grafikę z Jarosławem Kaczyńskim i Czesławem Kiszczakiem, podpisaną: „O dwóch takich, co ukradli normalność”. W mediach sugerował, że to Jarosław Kaczyński stoi za akcją IPN w domu generała SB – PiS dzięki temu miałby zamieść pod dywan temat 100 dni rządu. 

Związkowcy z OPZZ chwalą program 500 plus

OPZZ ocenia rząd nieco lepiej, niż sejmowa opozycja i wystawia mu ocenę „trzy z minusem”. - Sto dni minęło. Dzisiaj wymagania nasze będą coraz większe – mamy nadzieję, że rząd odejdzie od wielkiego politykowania, a zacznie się zajmować problemami zwykłych Polek i Polaków – mówił przewodniczący Jan Guz. Wśród zrealizowanych obietnic, związkowiec wymienił program 500 plus. Na „minus” zaliczył rządowi zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, które doprowadzą „do upartyjnienia kluczowych instytucji życia publicznego”. Według szefa OPZZ, nie ma zgody na tak szybki tryb uchwalania ustaw i zmian w prawie. Centrala związkowa popiera projekt darmowych leków dla seniorów, ale Guz wyraził obawę, że ich lista będzie bardzo skromna. 

Beata Szydło zapowiada audyt po rządach PO-PSL

W piątek Beata Szydło podsumuje pierwsze 100 dni swojego rządu. - Pokażemy, co się udało nam do tej pory zrobić. Zrobiliśmy dużo pozytywnego. Najistotniejsze jest to, by realnie działać i wprowadzać zmiany, na które czekają Polacy – powiedział rzecznik gabinetu, Rafał Bochenek. Ministrowie mają przedstawić krótki audyt w każdym resorcie objętym po politykach PO i PSL.

źródło: PAP, TVN24
GW 

W niedalekiej przyszłościRekonstrukcja rządu? Szydło: Koniec złotych chłopców w spółkach

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka