Prezes TK, Andrzej Rzepliński. Fot. PAP
Prezes TK, Andrzej Rzepliński. Fot. PAP

Orzeczenie TK: Nowelizacja PiS częściowo niekonstytucyjna

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 196

Trybunał Konstytucyjny uznał, że niektóre zapisy nowelizacji PiS ws. TK są niekonstytucyjne. Wśród nich punkt o odebraniu przysięgi od sędziów przez prezydenta w ciągu 30 dni od wyboru.

Nowelizacja PiS

Innym przepisem, uznanym za niekonstytucyjny, jest kwestia wygaszenia mandatu obecnego prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Niezgodny z ustawą zasadniczą jest również przepis ustawy, zezwalający Sejmowi na ponowny wybór trzech sędziów, których kadencja wygasła 6 listopada. Sam tryb nowelizowania ustawy przez PiS był zgodny z prawem, podobnie jak w przypadku projektu PO.

Prezydent przyjął ślubowanie od sędzi Julii Przyłębskiej - piątego członka Trybunału, mianowanego przez PiS w listopadzie.

Zaprzysiężenie sędziów przez prezydenta

- Wstrzymywałem się od przyjęcia ślubowania sędziów, bo uznawałem tamtą próbę za zawłaszczenie polityczne Trybunału. Skutek byłby taki, że poprzednia większość parlamentarna miałaby obecnie 14 z 15 sędziów Trybunału - ocenił Andrzej Duda w środę przed orzeczeniem Trybunału.

- TK nie może oceniać uchwał sejmowych, bo są podejmowane w sprawach indywidualnych. Wyrok Trybunału w żaden sposób nie unieważnia uchwał, wystosowanych przez Sejm - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że w tej kadencji rządzi nowa większość, której zaufali wyborcy, a poprzednia koalicja straciła legitymację społeczną: - Jeżeli ktoś nie chce zasad demokracji, to proszę bardzo, ale ja proszę o wstrzemięźliwość - apelował.

Nowelizację PiS zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego politycy PO, sędziowie KRS, Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka