Andrzej Duda.fot. wikimedia
Andrzej Duda.fot. wikimedia

Inauguracja VIII kadencji Sejmu. Andrzej Duda prosi o wzajemny szacunek

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 128

Posiedzenie Sejmu VIII kadencji uroczyście otworzył marszałek-senior, Kornel Morawiecki. Dziś premier Ewa Kopacz złożyła dymisję i spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. Posłowie wybrali marszałka Sejmu - Marka Kuchcińskiego.

- Dziękuję Wysokiej Izbie za możliwość zabrania głosu w tym uroczystym dniu. Sejm rozpoczyna służbę dla Rzeczypospolitej. Słowa podziękowania skieruję do wyborców, którzy poszli do głosowania i Państwa wybrali. Apelowałem przed wyborami o udział w wyborach, apelowała pani premier. Wybory są tym najważniejszym elementem demokracji - rozpoczął przemówienie w Sejmie Andrzej Duda.

- Demokracja pokazała swoją siłę. W każdym demokratycznym kraju władza się zmienia. Raz rządzi jedna opcja polityczna, innym razem inna. Te głębokie zmiany na scenie politycznej świadczą właśnie o sile demokracji. Chciałem podziękować PKW, na czele z panem sędzią Hermelińskim, za sprawne przeprowadzenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych, że nie poddawano tych wyników w wątpliwość. Bo idzie się do wyborów wtedy, gdy ma się poczucie, że głos może coś znaczyć - dodał prezydent.

Gratulacje od prezesa PiS

- Chciałem bardzo serdecznie Państwu pogratulować wyboru, dobrze przeprowadzonej kampanii. Nie ukrywam, że cieszy mnie, iż jest wielu nowych i młodych posłów - mówił. - Występując wczoraj w Pałacu Prezydenckim, przypomniałem ważne słowa z 2008 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Podstawą patriotyzmu jest miłość". I nie mam wątpliwości, że wszyscy w tej Wysokiej Izbie jesteśmy patriotami, nie mam żadnych wątpliwości. Chciałbym, by debaty, które się będą tu toczyły, opierały się na szacunku w wymianie argumentów. To kwestia tego, jaki będzie obraz tego Sejmu, posłów w oczach społeczeństwa - zwrócił się do wybranych parlamentarzystów Andrzej Duda. - Prosiłbym o dyskusje merytoryczne, o nieprzekraczanie granic języka parlamentarnego. By nie było tak, że ktoś wychodzi z tej izby w poczuciu, że został znieważony, urażony i potraktowany z pogardą - kontynuował.

- To, co jest dla nas wspólne, to silna Rzeczypospolita dla swoich obywateli - podkreślił prezydent. - Nasze zadanie polega na tym, by realizować to, do czego się zobowiązaliśmy przed Polakami. Ludzie oczekują od nas tego, że będą żyli bezpiecznie i lepiej, że stopa życiowa będzie dochodziła do poziomu takiego, jak na Zachodzie. Wielu młodych wyjeżdża dlatego, że nie znajduje tutaj swojej szansy To musi być naprawione. I druga rzecz: Polacy muszą być wysłuchani. Ich inicjatywy muszą być uwzględnianie - apelował.

Dyżury w kancelarii prezydenta

Prezydent zapowiedział, że w Sejmie pracownicy jego kancelarii będą dyżurować w czwartki w Sejmie. - Chciałbym, byście pamiętali, że drzwi gabinetu Prezydenta RP są dla Państwa otwarte - dodał Andrzej Duda.

- Dla mnie wygrana ugrupowania, z którego się wywodzę, to wielkie zobowiązanie: wywiązania się z deklaracji i poprawa jakości debaty publicznej. Życzę Państwu, żebyście pracowali tak i spotkali się ponownie w przyszłej kadencji - zakończył prezydent.

Głos Kornela Morawieckiego

Andrzejowi Dudzie "patriotycznego wystąpienia" pogratulował Kornel Morawiecki, który jako następny zabrał głos. - Wyrośliśmy z chrześcijańskiego ducha, z walki o wolność i niepodległość, z fenomenu „Solidarności” - powiedział przed parlamentarzystami. Zdaniem marszałka-seniora, to służba obywatelom jest największym wyzwaniem dla polityków. Tymczasem - dodawał - "w kraju panuje draństwo" i niesprawiedliwość.

- Żyjemy nie tylko dla siebie. Żyjemy i umieramy dla innych. Polska ma rozwijać się nie tylko dla Polaków. Jesteśmy potrzebni sąsiadom, światu, mamy łączyć Zachód Europy z jej Wschodem - podkreślał Morawiecki. Polacy - kontynuował - pomagali w przeszłości nie tylko sobie, ale całemu światu, pokonując zbrodnicze totalitaryzmy.

Jaki jest jeden z najważniejszych celów pracy obecnego parlamentu według Morawieckiego? Marszałek-senior mówił przede wszystkim o zmianach w konstytucji. - W konstytucji powiemy o solidarności między narodami, o nowym podziale władzy uzupełniającym tradycyjne podziały - podkreślał. 

Ślubowanie Dudy

W Sejmie odbyło się ślubowanie posłów pod przewodnictwem Kornela Morawieckiego. Parlamentarzyści wybrali również marszałka Sejmu - 409 głosów uzyskał Marek Kuchciński z PiS, 42 głosowało na Kornela Morawieckiego.

- Obejmując tę godność mam świadomość powagi tej funkcji - mówił w Sejmie nowy marszałek. Podziękował również swojemu kontrkandydatowi, Kornelowi Morawieckiemu. Kuchciński podkreślał, że będzie bronił wolności wypowiedzi na forum sejmowym.

Marszałkiem Senatu obrano Stanisława Karczewskiego z PiS, który był szefem sztabu wyborczego Beaty Szydło w kampanii parlamentarnej.

PSL nie otrzyma w nowej kadencji przedstawiciela w Prezydium Sejmu. Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński są wicemarszałkami Sejmu wybranymi z PiS, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Barbara Dolniak z Nowoczesnej, natomiast Stanisław Tyska będzie reprezentować formację Pawła Kukiza.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka