Beata Szydło. fot. twitter.com
Beata Szydło. fot. twitter.com

"Wprost": PiS już wie, kto wejdzie do rządu

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 79

Tygodnik "Wprost" ujawnia listę potencjalnych kandydatów na stanowiska rządowe. Zgodnie z zapowiedziami polityków PiS w kampanii wyborczej, premierem będzie Beata Szydło.

Gliński wicepremierem

Wicepremierem i ministrem bez teki zostanie prof. Piotr Gliński, kandydat partii Jarosława Kaczyńskiego na premiera technicznego w czasie, gdy rządziła PO. Profesor nauk humanistycznych, socjolog, w latach 90. był członkiem Unii Wolności. W 2010 r. doradzał  prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w Narodowej Radzie Rozwoju.

Paweł Szałamacha ministrem finansów

Według "Wprost", połączonym ministerstwem finansów i gospodarki kierować będzie Paweł Szałamacha. To prawnik, który pracował już w rządzie PiS jako podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu. Do 2008 r. kierował Insytutem Sobieskiego. Podobnie jak Gliński, zasiadał w Narodowej Radzie Rozwoju w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Dawid Jackiewicz ministrem skarbu

Resort skarbu może przypaść europosłowi Dawidowi Jackiewiczowi. Kiedy rządził PiS, polityk był sekretarzem stanu w tymże ministerstwie. Nie został wykluczony z partii po tzw. aferze madryckiej, gdy politycy wybrali się do Madrytu, korzystając z tanich linii lotniczych. Adam Hofman, Mariusz A. Kamiński i Adam Rogacki otrzymali pieniądze z kancelarii Sejmu na podróż samochodem. Jackiewicza nie wykluczono z partii, bowiem poleciał za własne pieniądze.

Piort Naimski ministrem energetyki

Piotr Naimski to z kolei kandydat PiS na ministra energetyki. Założyciel KOR, szef Urzędu Ochrony Państwa w 1992 r., pełnił funkcję sekretarza stanu w tym resorcie w latach 2005-2007. Odpowiadał za bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych do Polski.

Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury

Duże szanse - według tygodnika "Wprost" - na objęcie teki ministra infrastruktury ma krakowski poseł, Andrzej Adamczyk. W ostatnich latach był "mózgiem" małopolskich struktur PiS, gdy partię opuścił Zbigniew Ziobro. Przed laty przewodniczył komisji infrastruktury w radzie powiatu krakowskiego.

Kazimierz Ujazdowski w dyplomacji

Dyplomacją pokieruje Kazimierz Ujazdowski. Był ministrem kultury w rządzach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2007-2010 działał w małych partiach prawicowych, bowiem opuścił PiS, nie zgadzając się z wewnętrzną polityką ugrupowania. Wrócił do partii Kaczyńskiego po trzech latach, dostał się do Sejmu w 2011 r. i do europarlamentu w 2014 r.

Zobacz: Ujazdowski straci miejsce w kierownictwie PiS? Podpadł wypowiedziami o TK

Małgorzata Wasserman ministrem sprawiedliwości

Ministrem sprawiedliwości ma zostać Małgorzata Wassermann, córka Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W tych wyborach była liderem krakowskiej listy PiS do Sejmu. Prowadzi kancelarię prawniczą. Jednak Jarosław Kaczyński w ostatnim wywiadzie, udzielonym przed wyborami, stwierdził, że Małgorzata Wassermann nie jest chętna do objęcia ministerialnego stanowiska.

MON dla Jaroslawa Gowina

Na mocy porozumienia z mniejszymi partiami w bloku prawicy, MON przypadnie Jarosławowi Gowinowi, który startował w Krakowie z ostatniego miejsca. Polityk był ministrem sprawiedliwości w rządzie PO. Opuścił swoją partię jesienią 2013 r., po przegranej w wyborach na przewodniczącego z Donaldem Tuskiem. Założył "Partię Razem" i przystąpił w 2014 r. do bloku zjednoczonej prawicy.

Elżbieta Witek minister edukacji

Z informacji tygodnika "Wprost" wynika, że sprawami edukacji zajmie się Elżbieta Witek. Nauczycielka i dyrektorka szkół w Jaworze, pełniła funkcję rzecznika prasowego PiS od lipca 2015 roku. Od 2005 r. z powodzeniem startuje w wyborach parlamentarnych.

Henryk Kowalczyk w rolnictwie

Henryk Kowalczyk obejmie stanowisko ministra rolnictwa - sekretarz stanu w tym resorcie w latach 2006-2007. Elżbieta Rafalska jest kandydatką na ministra pracy - to posłanka PiS, która już pracowała jako sekretarz stanu w latach 2006-2007 w ministerstwie pracy.

Jarosław Sellin szefem resortu kultury

Jarosław Sellin ma duże szanse na tekę ministra kultury. O byłym sekretaru stanu w resorcie kultury w latach 2006-2007 spekulowano, że chętnie wejdzie do KRRiTV, do której z ramienia PiS kandydował w 2010 r.

Jarosław Zieliński, według "Wprost", będzie ministrem administracji i cyfryzacji. W latach 2005-2007 pełnił funkcje sekretarza stanu w ministerstwie edukacji oraz MSWiA. Konstanty Radziwiłł natomiast może zostać ministrem zdrowia. Lekarz iprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w Naczelnej Izbie Lekarskiej w latach 2009-2010, wygrał w obecnych wyborach do Senatu (według systemu JOW) m.in. z Romanem Giertychem w województwie mazowieckim w powiatach grodziskim, otwockim, piaseczyńskim i pruszkowskim.

PiS nie ma - zdaniem tygodnika "Wprost" - pewnego kandydata na ministra sportu. Koordynatorem do spraw służb specjalnych zostanie natomiast Mariusz Kamiński, były szef CBA.

Aktualizacja: Oto nowy rząd PiS. Macierewicz szefem MON

Źródło: Wprost.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka