Jan Kulczyk (2009). Źródło: Wikimedia Commons
Jan Kulczyk (2009). Źródło: Wikimedia Commons

Zmarł Jan Kulczyk

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 311

W wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków. Jego majątek jest szacowany na ok. 15 miliardów złotych. 

Biznesmen urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.

Kim był Jan Kulczyk

Karierę w biznesie rozpoczął na początku lat 80., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. Mówił, że pierwszy milion dolarów dostał od ojca, który majątku dorobił się w Niemczech i te pieniądze pozwoliły mu rozwinąć własny biznes. W 1988 r. został oficjalnym dealerem Volskwagena w Polsce. Sprzedawał samochody dla UOP i policji. Od 1991 r. założył Kulczyk Holding, która w 2007 r. weszła w skład grupy kapitałowej Kulczyk Investment House.

Od 2002 roku Kulczyk zajmował pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków. Jego majątek jest szacowany na blisko 15 miliardów złotych. Zajmował się przede wszystkim branżą energetyczną, inwestował m. in. w Telekomunikację Polską SA oraz Polską Telefonię Cyfrową. Jego przedsiębiorstwa m. in wydobywały ropę naftową. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce założył firmę Ophir Energy, która wyszukuje węglowodorów na dnie morza.

Kulczyk, Ałganow, Kwaśniewski - kontakty najbogatszego Polaka

imageBiznesmen stał się powszechnie znany nie tylko z racji piastowania pierwszego miejsca w rankingu najbogatszych Polaków. W 2003 r. spotkał się w Wiedniu z oficerem wywiadu rosyjskiego, Władimirem Ałganowem ws. prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. Kulczyk miał powoływać się na wpływy u prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Rozmowę zaaranżowali Andrzej Kuna i Aleksander Żagiel, znajomi rosyjskiego szpiega i zamieszani w aferę FOZZ, których nazwisko przewijało się w komisji śledczej ds. afery paliwowej.
 

Afera taśmowa i nagrane rozmowy Kulczyka

Po wybuchu afery taśmowej w 2014 r. wielu komentatorów politycznych stawiało tezę, że inicjatorom nielegalnych nagrań w warszawskich restauracjach chodziło właśnie o najbogatszego Polaka. Rozmów Kulczyka z Radosławem Sikorskim i Pawłem Grasiem jeszcze nie ujawniono. Najbogatszy Polak miał sondować wiceministra skarbu, Pawła Tamborskiego. Wiadomo, że biznesmen spotykał sie również z ówczesnym premierem, Donaldem Tuskiem. Rozmawiał z politykami, bowiem zależało mu na prywatyzacji CIECH-u. I dopiął swego, tyle, że po informacjach prasowych prokuratura wszczęła śledztwo i sprawdza, czy skarb państwa ucierpiał na sprzedaży akcji Kulczykowi.

Działalność organizacyjna Jana Kulczyka

Kulczyk był założycielem Polskiej Rady Biznesu, dwukrotnie jej prezesem.

Został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu tego roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln złotych na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich.

W 2010 r. powołał do życia CEED Institute - think tank promujący osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2014 r. zainicjował Radę Polskich Inwestorów w Afryce. Był członkiem międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council.

Niespodziewana śmierć najbogatszego Polaka

Jak podaje Wyborcza.biz, biznesmen zmarł w Wiedniu w wyniku komplikacji pooperacyjnych po zabiegu kardiologicznym.

Źródła: wikipedia, wyborcza.biz

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka