Mozolne gromadzenie wyników, seria dymisji w PKW

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 95

Niespodziewanie pojawiły się wyniki z Wojewódzkich Komisji Wyborczych z dwóch kolejnych województw.W województwach pomorskim i śląskim wygrywa Platforma Obywatelska. PKW zatwierdziła w sumie do tej pory protokoły z wyborów do sejmików w 7. województwach - wielkopolskim, podlaskim, podkarpackim, lubuskim, opolskim, pomorskim i śląskim (brakuje zatwierdzenia pozostałych 9 protokołów).

Nie podano jednak wyników głosowania w tych województwach. Wiadomo, że najwcześniejszym możliwym terminem podania oficjalnych wyników będzie sobotnie popołudnie. 

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski podał się do dymisji. Taką informację podała TVP Info. Potwierdziła to szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Po nim nastąpiła seria dymisji lub ich zapowiedzi pozostałych sędziów PKW.

Jaworski złożył dymisję na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego, a ten miał ją przyjąć. Dymisja ma nastąpić dopiero po zakończeniu II tury wyborów, czyli po 30 listopada br.

Dwa dni wcześniej do dymisji podał się przewodniczący Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki. To nie koniec zmian w PKW. Jak się okazuje, wczoraj ustało członkostwo w PKW sędziego Stanisława Kosmala, które ma związek z ukończeniem przez niego 70 lat. Postanowieniem Prezydenta RP w jego miejsce powołany został Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz.
 
Wczoraj sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki zdecydował, że zrzeknie się członkostwa w Państwowej Komisji Wyborczej, niezwłocznie po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych. Informację tę podano jednak dopiero wieczorem. 
 
"Decyzję tę podjąłem w związku z oceną społeczną trudności w zakresie szybkiego ogłoszenia wyników wyborów, które to trudności zostały spowodowane awarią systemu elektronicznego wspomagania prac organów wyborczych" - napisał sędzia Zabłocki do prof. Małgorzaty Gersdorf. Podkreślił przy tym, że według jego najlepszej wiedzy, PKW "nie jest odpowiedzialna z prawnego punktu widzenia ani za awarię systemu elektronicznego, ani za przebieg procedury wyłaniania podmiotu, który jest autorem tego systemu".

Decyzje o podaniu się do dymisji zapowiedzieli także: Maria Grzelka, Bogusław Dauter, Andrzej Kisielewicz, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Włodzimierz Ryms.

Dymisja Jaworskiego i pozostałych członków PKW jest wynikiem zamieszania związanego z liczeniem głosów po wyborach samorządowych. Wczoraj pracę PKW zakłóciła grupa protestujących, która zajęła salę konferencyjną, gdzie zorganizowano studio wyborcze. Protestujący chcieli natychmiastowej dymisji członków PKW w związku z przedłużającym się obliczaniem wyników wyborów samorządowych. 12 osób aresztowano.
 
 
 
 
 
źródło TVP Info, gazeta.pl
 
 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka